Економічний обігрів великих і високих приміщень

Обігрів складів, цехів, ангарівЗростання цін і обмеження лімітів на енергетичні носії питання економічності опалення стає ще більш актуальним. Власники підприємств і організацій зі значними виробничими площами і великими територіями напевно замислювалися об тепловитратах…

Багато фахівців вважають довгохвилевий, теплохвилевий і променистий ІЧ-обігрів найекономічнішим видом опалювання. Використовують газові та електричні інфрачервоні обігрівачі. Докладніше поговоримо про інфрачервоних електрообігрівачах.

ІЧ-системи працюють абсолютно безшумно, без створення будь-яких вібрацій. Через відсутність продуктів згоряння немає необхідності додатково встановлювати витяжну вентиляцію. Інфрачервоні системи обігріву можна використовувати навіть на відкритому повітрі: в кафе, на концертних майданчиках і стадіонах. Крім того, інфрачервоні електрообігрівачі широко застосовуються в промислових процесах, а саме для нагріву і сушіння.

Завдяки простому і швидкому монтажу інфрачервоних систем, можна говорити про практичність обладнання. Можливість управління температурним режимом забезпечує комфортне і економне опалення. Зручне розташування електрообігрівачів на стелі дає можливість вивільнити значні площі на підприємстві. Інфрачервоні обігрівачі не мають змащення, повітряних фільтрів і рухомих частинок. Плоскі нагрівальні елементи, на яких засновані електричні системи, мають значний термін служби. ІЧ-системи можна експлуатувати в цілодобовому режимі.

Однією з проблем використання інфрачервоних систем є обов’язкове дотримання норм гігієни: мова йде про щільність потоку теплових променів на робочому місці і обмеження температури поверхні опалювальної системи. Детальний розрахунок розподілу тепла по поверхнях в приміщенні вирішить цю проблему.

Ринок інфрачервоних обігрівачів численний і різноманітний. Понад двадцять виробників пропонують ІЧ-опалення, в тому числі і зарубіжні компанії зі Словаччини, Польщі, Туреччини, Італії, Франції, США. Слід зазначити стабільну тенденцію зростання обсягів продажів опалювального обладнання: близько 20% приросту щорічно. Основна частина споживачів – це промислові компанії і підприємства сфери обслуговування.

Завдяки експертам, нам вдалося зрозуміти, які моделі опалювальних інфрачервоних систем найбільш затребувані, і які виробники є лідерами в області виробництва і поставок продукції на ринок Росії. Найбільш зручно буде розглядати обладнання в порядку зростання температури випромінюючої поверхні.

Інфрачервоні системи: температура поверхні <+60 градусів

Інфрачервоні довгохвильові прилади з нагріванням поверхні не більше +50 градусів мають спектр випромінювання близько 9,2 – 9,5 мкм. Noirot – компанія, що пропонує подібне обладнання. Однією з новинок великого виробника став ІЧ нагрівач серії Noirot Verlys Evolution 1500, що поєднує два способи обігріву – інфрачервоний і конвективний. Завдяки витонченим формам і використання скла, дизайн обігрівача може стати прикрасою будь-якого приміщення. Noirot Verlys Evolution 1500 працює за допомогою цифрового термостата з точністю температурного «кроку» до 0,1 градусів. Точний температурний режим дозволяє економити електрику, збільшує термін служби приладу і створює комфорт в приміщенні. Точність показань електронного термостата не змінюється з часом. Термостат має наступні режими: Arret (режим зупинки), Horsgel (антізамерзаніє), Comfort (комфортний), Eco (економічний). Аналогічно виготовлена лінійка обігрівачів для дитячих установ серії R21, які відповідають європейським стандартним вимогам безпеки.

Хорошу репутацію на російському ринку завоювали моделі серій Noirot Spot EII 500, Noirot Spot EII 750, Noirot Spot EII 1750, розраховані на обігрів приміщень об’ємом 57м2. Панелі випускаються в міцних корпусах із спеціальним укладанням кабелю. Тепловідбивна ізоляція закріплена на тильній стороні конструкції. Зовнішня сторона опалювального приладу покрита шаром порошкової фарби. Є можливість облицювання обігрівачів за допомогою керамічної плитки, мармуру або каменю. Напруга 220 В/50 Гц, потужність – 500 Вт/м2. Термін експлуатації обладнання до двадцяти п’яти років. Типорозміри панелей мають широкий діапазон: довжина від 0,96 до 1,96 метра, ширина від 0,27 до 0,73 метра.

Не можна не згадати ноу-хау російського ринку від компанії «Еконіка Техно». Розробка російських фахівців має назву «Макар ТОР»: в основу обладнання покладена робота нагрівальних елементів на основі волокна, що містеть вуглець. Практичність і надійність таких нагрівальних елементів набагато вище, ніж галогенові, спіральні елементи або ТЕНи. Карбонові обігрівачі «ТОР» мають енергоспоживання в кілька разів менше, ніж традиційні опалювальні системи. Стандартний обігрівач потужністю 0,9 кВт вагою 2,5 кг справляється з опаленням площі 30м2. При цьому сектор потоку прямих теплових променів становить +110 градусів.

Стильний дизайн, економія електроенергії, безпеку і тривалий термін служби обігрівачів «Макар ТОР» дозволяють продукції російського виробника конкурувати з кращими зразками інфрачервоного опалення. Прилади «Макар ТОР» застосовуються для обігріву побутових та промислових приміщень. Крім того, інфрачервоні системи можна використовувати для сушки поверхонь на виробництвах. Міцні кріплення на кронштейнах в стельової зоні і вбудований пристрій індикації роботи – додаткові переваги обігрівачів. Варто відзначити автоматичне керування температурним режимом.
Однією з цікавих моделей інфрачервоного опалення є прилад від німецького виробника Unitherm, що є розробником і постачальником побутових опалювальних пристроїв. Настінний обігрівач UQS 180 можна використовувати в приміщенні і відкритому просторі.

Особливу повагу і інтерес викликає продукція компанії «Білюкс». Широкий вибір на ринку інфрачервоного обладнання і досить жорстка конкуренція не стали перешкодою для виходу компанії на лідерську позицію. Створення ексклюзивного продукту і споживче визнання дозволили компанії «Білюкс» зайняти гідну нішу серед інших виробників інфрачервоних пристроїв.

Винахід – якийсь варіант відомої «лазні Маслова». Обігрівачі Білюкс можуть використовуватися як основна або додаткова система опалення в будь-яких приміщеннях. Завдяки розміщенню на стелі або стінах, основний простір інтер’єру залишається вільним. Швидкий і рівномірний нагрів довгохвильових обігрівачів має відмінну рису: підлога завжди буде тепліша, ніж повітря в кімнаті. Принцип роботи інфрачервоних обігрівачів відрізняється від інших приладів. Це м’який прогрів з температурою +30-60 градусів і вологістю 10 – 100% (лазня укомплектована генератором пара). Лежанку, стіни і підлогу облицьовують мармуром, гранітом або керамікою. Підігрів проводиться практично тими ж опалювальними панелями, які розташовані під облицюванням. Повна електробезпека і екранування струмів промислової частоти дозволяє говорити про надійність пристроїв. Серед моделей інфрачервоних опалювальних приладів Білюкс, які стануть в нагоді для обігріву квартир, дач, балконів, теплиць, особливий інтерес представляє серія «Комфорт».

Інфрачервоні системи: температура поверхні +60-100 градусів

Довгохвильові пристрої, виготовлені фірмою Energotech, знадобляться для опалення житлових кімнат і великих виробничих площ. Низькоінтенсивні системи EnergoCassete і EnergoLine можна розташувати на висоті 2 – 25, метра. Поряд з цим, можна застосовувати обігрівачі і для більш високих стель заввишки до 3,5 метрів. EnergoCassete – інфрачервоні системи, які можна вмонтувати в стандартні стелі з осередками 60 х 60см: це ідеальний варіант для опалення офісів.
Температура поверхонь приладів не більше +100 градусів, а випромінюється тепло м’яке і комфортне.

Системи EnergoCassete відрізняються вологозахисним корпусом і виготовлені для вогненебезпечних, сухих і вологих приміщень. Дана лінійка продукції може використовуватися навіть в дитячих установах, а таким приладам завжди пред’являються максимально строгі вимоги. Ці системи хороші всім, крім високої ціни. Приміром, вартість обладнання потужністю 600Вт становить 248 $. Елегантний тонкий обігрівач має клас захисту IP 44. Більш доступним і поширеним варіантом інфрачервоного обладнання Energotech є EnergoInfra.

У цю групу потрапили і стельові панелі або інфрачервоні касети. Такі прилади є в товарному ряду великого виробника зі Швеції – Frico. Детальніше розглянемо дві модифікації – для монтажу скобами до стелі і установки замість модуля підвісної стелі. Касети з монтажними скобами представлені в струмінезахисному і бризкизахисному виконанні. Пристрій систем нагадує стінові панелі з опису, представленого вище: корпус зі сталі, плівковий нагрівач, теплоізоляція що відображає. Корпус виконаний з оцинкованої сталі і покритий порошковою фарбою. Температурний режим поверхні не більше +100 градусів, що дозволяє створювати м’яке і комфортне тепло. Серія HP Frico містить касети з напругою живлення 220В і 360В.

Говорячи про вітчизняних виробників, які випускають подібні прилади, варто назвати «Енергопром». Це модельний ряд ІКО 07, 1,1, 1,4 з висотою розташування від 2,2 до 3,5 метрів; «ХОРВІН», «ХОРВІН07», «ХОРВІН15».

Серед розробок в сфері інфрачервоного обігріву широке застосування отримала продукція компанії «Білюкс». Стельові касети серії «А» призначені для установки в підвісні стелі або на монтажних скобах в приміщеннях з висотою стель до 3 метрів. Можливе використання стельових касет для додаткового обігріву робочих місць. Немає необхідності гріти все приміщення, щоб створити комфортні умови праці для персоналу. Габарити приладів – 59,5×59,5×6,7 см, вага – 5 кг, напруга – 220В. Висота підвісу інфрачервоної системи мінімально становить 2 метри. Надається гарантійне обслуговування протягом двох років, а термін служби пристроїв становить двадцять п’ять років мінімум. Встановлюючи обігрівачі в стельової зоні, легко об’єднати їх в серію, таким чином, формуючи загальний обігрів в приміщенні.

Інфрачервоні системи: температура поверхні +101-280 градусів

У першу чергу, в цю групу слід зарахувати молдинги Termoplus для монтажу над віконними конструкціями. Компанія-виробник інфрачервоних приладів – Frico. В якості нагрівача служить ТЕН зі сталі. Передня панель обігрівача виготовлена з алюмінію з покриттям з емалі, що надає додаткову міцність виробу. У задній частині корпусу є прорізи для повітряного виходу, щоб обігрівач міг працювати не тільки в інфрачервоному режимі, але і в конвекторних. Температура поверхні обігрівача+200градусів. Напруга живлення систем 220В або 360В. Габарити моделей можуть бути різної довжини, а ось висота і ширина для всіх систем ідентичні.

Системи представлені в трьох модифікаціях:

  • ЕС – для сухих приміщень, з управлінням за допомогою зовнішнього термостата або селектора потужності;
  • ECVT – для вологих приміщень з вбудованим термостатом і шнуровим вимикачем;
  • ECV – для вологих приміщень з можливістю роботи від зовнішнього пристрою або в «тандемі» з приладами ECVT.

Ще один різновид ІЧЕО, який відноситься до цієї групи інфрачервоних систем, є однопанельний обігрівач для установки на висоті 2,5 – 4 метри. Температура випромінювання поверхні приладу +250 – 280 градусів. Монтаж приладу проводиться в горизонтальній площині під стелею за допомогою монтажних скоб, що входять в комплект або на тросах. Можна кріпити обігрівачі до стіни за допомогою монтажних скоб. Корпус обігрівача зроблений з оцинкованої сталі і пофарбований порошковою фарбою. Сталевий ТЕН – нагрівач приладу – встановлюється в сталевій паз з анодованого алюмінію. На зовнішній поверхні пристрою є ребра поздовжньої форми, що дозволяє збільшувати площу інфрачервоного випромінювання. Між задньою стінкою і передньою панеллю укладений теплоізоляційний матеріал, в більшості випадків – мінеральна вата.

Подібні моделі інфрачервоних пристроїв випускають багато виробників: Frico – серія Elztrip; Energotech – серія EnergoStrip, «Іколайн» (Росія) – серія ЕЛК. Багато компаній виробляють «здвоєні» або «строєні» вироби на базі однопанельних пристроїв. По суті, в одному корпусі розміщені два або три однопанельних системи. Наприклад, Б2000/3000/4000 – в «Білюкс» або EnergoStrip в Energotech. Потужність таких систем становить 1500-4000Вт: вони відносяться до промислової лінійці. Мінімальна висота для монтажу промислових обігрівачів складає 3 метри. Вартість таких панелей, природно, вище, ніж однопанельних пристроїв, проте ціна збільшується прямо пропорційно кількості використаних панелей. Один корпус для декількох обігрівачів обійдеться дешевше, ніж для окремих товарних одиниць.

Інфрачервоні системи: температура поверхні < +300 градусів

Одним з яскравих прикладів потужного електричного обігрівача для використання у відкритому просторі є модель серії EnergoInfa від компанії Energotech (дані про систему можна знайти в таблиці). Це ідеальний варіант для балконів, теплиць і зимових садів. На базі даного обладнання вийшла серія «спарених» ІЧ-систем EnergoInfra Industrie (EIR 3000, EIR 4500, EIR 6000). Нагрівальні системи мають велику потужність і використовуються для монтажу на вулиці або в виробничому приміщенні на висоти від 2 метрів. В результаті забезпечується м’яке приємне тепло з ефектом «теплих підлог». Система не відрізняється особливою дорожнечею і проста в установці. Клас захисту обладнання IP 44.

Популярними моделями на ринку інфрачервоного опалення є продукція виробника зі Швеції – Frico. Comfort Infra CIR – серія, в якій представлені обігрівачі потужністю 05, -2 кВт в двох варіантах виконання. CIR100 і CIR200 мають шнуровий вимикач. Варто відзначити, що відбивач відрізняється підвищеними антикорозійними характеристиками, так як виконаний з дзеркально-полірованого алюмінію. Для обігріву терас, веранд і балконів використовують ComfortInfra CIR: поряд з цим, прилади використовуються в офісних та житлових приміщеннях, але при більшій висоті підвісу.

ІЧ-обігрівач IR застосовують для опалення приміщень з висотою стель 4,5-20 метрів. Основні об’єкти використання – склади, спортивні зали, цехи. Інфрачервоний пристрій успішно використовують для вирішення таких технологічних процесів як розігрів матеріалу, антиобмерзання, сушка. ІКО конструкційно нагадують ComfortInfra CIR, але не мають захисних ґрат. Elztrip EZF 32/42 – серія, призначена для приміщень з висотою стель 3 – 15 метрів. Є можливість використовувати інфрачервоні пристрої на напіввідкритих і відкритих майданчиках. Двохпанельні моделі з температурою поверхні +300 градусів використовують для установки в нижній частині рекомендованого діапазону висот, трьохпанельного з температурою поверхні +400 градусів – у верхній частині діапазону.

Таким чином, можна говорити про формування ринку інфрачервоного обладнання. Задача проектувальника полягає в тому, щоб зробити правильний підбір обладнання і детально розрахувати параметри системи опалення, враховуючи тип, кількість і спосіб розміщення нагрівальних елементів. Детальна підготовка до установки ІЧ-систем повинна ґрунтуватися на виконанні гігієнічних норм по застосуванню приладів в приміщенні, рівню щільності теплового випромінювання на робочих місцях та інших зонах.

Зараз існують методики розрахунку подібних систем, апробовані практично: вони дозволяють з великою точністю визначити параметри інфрачервоних опалювальних електросистем.