Як зробити обігрів теплиці?

Як зробити обігрів теплиці

Почім тепло в теплиці?

 • Теплиця на своїй ділянці має основну перевагу – всесезонне вирощування зелені, фруктів, овочів.
 • Якщо в весняно-літній сезон можна вирощувати різні культури, використовуючи тільки природне сонячне тепло, то для зимового врожаю доведеться обладнати правильний обігрів в теплиці.

Правильний вибір обігрівача

 • Уже з початку осені грунт стає все холодніше, тому сподіватися на те, що в теплиці без додаткового утеплення можна виростити урожай, не варто.
 • Кілька способів опалення теплиць дозволяють любителям садово-городніх робіт і фермерським господарствам збирати плоди круглий рік.
 • Правильний вибір обігрівача і коректне підключення системи впливає на врожайність культур, тому слід досконально вивчити це питання.

Природне опалення – сонячне і біологічне

Багато власників теплиць напевно використовували найдешевший спосіб тепличного опалення – за допомогою сонячного світла. Будівля теплиці розташовують в сонячному місці, обладнують його скляним дахом – і насолоджуються результатом. Однак такий вид опалення підійде не для кожної конструкції, а в холоди взагалі «не працює». Восени і навесні в теплиці з природним обігрівом вночі знижується температура повітря, «остигає» грунт, а це негайно позначиться на життєдіяльності рослин..

Це важливо! Сонячний обігрів можна поєднувати з дієвими способами опалення в теплиці, наприклад, інфрачервоними обігрівачами, розташованими на стелі..

Існує ще один спосіб природного опалення, при якому тепловиділення відбувається внаслідок активності мікроорганізмів. Для вегетативного періоду рослин цілком достатньо цього тепла, крім того, відбувається випаровування, що сприяє зволоженню грунту. Для організації біологічного опалення підійде кінський гній, але кількості тепла, що виділяється для створення тепла в зимовий час буде недостатньо.

Штучні способи тепличного обігріву

Існує кілька різновидів опалювальних систем, які використовуються для створення комфортної температури в теплицях. Значна частина – електросистеми. Комерційні фірми, професійні фермери, дачники використовують і теплові гармати, і конвертори, і нагрівальні мати, і кабелі. Щоб підвищити ефективність роботи обігрівача, системи обладнуються датчиками і режимами..

Підвищення і нормалізація температури в теплиці можлива за допомогою

  • Конвекційні систем.
  • Калориферів.
  • Водяного опалення теплиць.
  • Кабельного обігріву.
  • Теплового насоса.
  • Інфрачервоних обігрівачів.

Конвекційні системи в теплиці – це прилади з нагрівальними спіралями. Повітряні потоки дозволяють здійснювати прогрів приміщення, правда, не дуже рівномірний. Головний недолік цього способу опалення – складність модернізації проборов в єдину систему і недостатньо висока температура прогріву грунту.

Що стосується калориферів – переносних вентиляторів, то вони мають кілька переваг – мобільність і невелика вартість. Повітря розподіляється по теплиці, але поряд зі збільшенням температурного режиму всередині парника висушується повітря. Це головний недолік роботи калорифера. Можна відключити режим обігріву, щоб забезпечити циркуляцію холодного повітря в приміщенні, але тоді доведеться постійно контролювати настройки приладу, перемикаючи їх.

Водяне опалення – універсальний спосіб обігріву. Вода за допомогою електрики нагрівається в системі. Залежно від конструкції опалювальної системи, можна обігрівати і грунт, і повітря в теплиці. Основні недоліки – професійна установка обладнання та вартість системи. Крім того, знадобиться контроль водяного опалення.

Чи не витратним, але популярним способом тепличного обігріву є кабельне опалення. У грунт закладають кабель і стрічки, які мають певну потужність. Таким чином, кабелі, прокладені по периметру грядок, стають захистом теплиці від холодів і морозів. Перед монтажем кабельної системи, слід правильно розрахувати температурний режим, щоб уникнути перегріву кореневої системи і не травмувати рослини.

Тепловий насос в теплицях можна зустріти досить рідко. Цей спосіб відрізняється особливою ефективністю: встановлюючи насос всередині тепличної споруди, можна переробляти природну енергію, «перетворюючи» її в тепло.

Існують насоси різних типів – «вода – повітря», «грунт – вода», «повітря – повітря», «вода – вода». Система допомагає забезпечити достатню кількість теплоенергії в парнику, поліпшити якість врожаю. Основний недолік опалення тепловими насосами – висока ціна обладнання. Таку «розкіш» собі можуть дозволити тільки власники всесезонних теплиць величезних площ, які цілий рік займаються вирощуванням овочів і фруктів.

Інфрачервоний обігрів теплиць використовується для опалення парників при вирощуванні різних культур

Правильно спроектувавши і налаштувавши систему інфрачервоного опалення, можна опалювати не повітря, а місце розміщення рослин. Довгохвильові стельові електричні обігрівачі Білюкс розміщуються на стелі, тому не займуть зайвого місця в простору. Всю вільну площу можна використовувати для посадки насіння.

Зверніть увагу! Використовуючи інфрачервоні обігрівачі в поєднанні з терморегуляторами , можна не тільки контролювати температурний режим в теплиці, а й досягти економії ресурсів більше 40%.

Цілюще сонячне тепло з обігрівачів надходить безпосередньо в зону росту рослин, грунту. Всі поверхні в теплиці – підлогу, предмети, стіни також «просочуються» інфрачервоним теплом, тому зможуть стати додатковими теплоносіями в період різких перепадів температури.

Щоб полегшити управління інфрачервоними обігрівачами, використовують установку системи «розумний дім», яка полегшить експлуатацію приладів. Наприклад, можна змінити ліміт нагріву, включити економний режим, встановити поріг відключення і т.д.