Опалення цеху: нормативи та альтернативи

14699
14599
10499
10799

Зміст:

Опалення цеха тепловізного депо

Промислове підприємство – це сотні (а іноді і тисячі) квадратних метрів площі і дуже високі стелі: від 6–10 до 25–30 м. Саме тому обігрівання цеху стає серйозною проблемою для власника в умовах постійного зростання цін на енергоносії і підвищення тарифів теплопостачальних компаній. Зекономити на сплаті рахунків від компаній, що передають енергію, не зашкоджуючи комфорту працівників та не завдаючи шкоди обладнанню, не так уже і складно, як це може здатися на перший погляд. Головне, правильно підібрати альтернативне опалювальне обладнання.

Недоліки традиційного опалення промислових приміщень

Класичні централізовані опалювальні системи стали справжнім відкриттям у сфері теплопостачання в 70-х роках минулого століття. Завдяки їм з’явилася реальна можливість забезпечувати енергією промислові підприємства без перерв протягом усього холодного сезону. Проте в наші дні «класика» виявилася неконкурентоспроможною через наступні причини:

 • зростаючі ціни на енергоносії;
 • нераціональне використання теплової енергії (замість того, щоб зосередити тепло в зонах, де працюють робітники, традиційні системи витрачають до 70% на обігрів вільного простору під стелею цеху);
 • складність підтримання температурного режиму (потрібна постійна підтримка нагрітого енергоносія для зберігання стабільної температури та компенсації теплових втрат).

 

Водяна опалювальна система – «класика жанру»

Найпоширеніший тип опалювальних систем сьогодні – водяний. Більшість промислових приміщень збудовано в ті роки, коли підключення до такого теплопроводу було практично єдиною можливістю забезпечити постачання тепла в цех. Сьогодні, незважаючи на різноманітні більш сучасні варіанти, звичні системи з водою в якості теплоносія все ще активно використовуються.

Водяне теплозабезпечення не позбавлене своїх переваг:

 • беззвучна робота;
 • діаметр трубопроводу (і, відповідно, його вартість) менший, ніж при прокладанні повітропроводу чи паропроводу;
 • рівномірне прогрівання опалювальних приладів.

Централізовані системи зазвичай також є водними. Тому власник може укласти договір з енергопостачальником та забути про проблеми із закупівлею, транспортуванням та зберіганням палива, що є очевидною перевагою у порівнянні з експлуатацією автономних котелень.

При цьому водне теплопостачання не ідеальне. До основних мінусів типу подачі енергії належать:

 • складність монтажу;
 • ризик «закупорення» трубопроводу;
 • після довгої відсутності теплоносія труби ржавіють;
 • неможна залишати систему без нагляду в холодну пору року надовго через ризик «розмороження»;
 • повітря в цеху повільно прогрівається;
 • джерело теплопостачання потребує постійного нагляду і контролю, щоб уникнути аварійних ситуацій (якщо організоване автономне теплозабезпечення).

 

Повітряне теплопостачання – обігрів «з одним посередником»

Головна відмінність повітряної системи від водяної в тому, що з процесу виключена гаряча вода у якості теплоносія. Після ввімкнення обладнання до промислового приміщення починає потрапляти повітря, нагріте до робочої температури.

Очевидна перевага повітряного теплопостачання – немає ризику, що система буде розморожена, якщо у зимовий період надовго її вимкнути. Також позитивною характеристикою, у порівнянні з водяним типом, вважається властива повітряному менша інертність. Подача гарячого повітря починається уже через декілька хвилин після запуску і закінчується відразу ж після зупинки обладнання. Проте тип теплопостачання, що розглядається, має і певні недоліки:

 • обігрів приміщення потребує постійного переміщення великих об’ємів повітря, внаслідок чого рівень комфорту в цеху знижується, циркулюють частинки пилу, що призводить до збільшення випадків простудних захворювань та алергічних реакцій у співробітників;
 • щоб до кімнати потрапило повітря, потрібно у стінах пробити канал великого діаметру (отвори для прокладки трубопроводу водного теплозабезпечення значно менші);
 • безперервна робота повітропроводу супроводжується підвищеним шумовим навантаженням на працівників, а це, в свою чергу, призводить до нервового перевантаження та зниження концентрації уваги;
 • для підтримки комфортного температурного режиму в робочій зоні потрібно перегрівати повітря у верхній частині цеху, що призводить до зростання тепловтрат через дах.

 

Інфрачервоне обладнання: традиції сучасності, «без посередників»

Велика кількість виробничих підприємств та транспортних організацій роблять вибір на користь інфрачервоних джерел тепла. Головна відмінність ІЧ-обігрівачів від звичних водних та повітряних систем, дія яких базується на циркуляції нагрітого повітря чи води, в тому, що вони нагрівають не величезний об’єм повітря в цеху, а лише розташовані у ньому об’єкти та людей. Випромінювання поглинається обладнанням, підлогою, стінами, перегородками. Повітря прогрівається уже від контакту з предметами.

Такий спосіб постачання енергії максимально наближений до природного прогрівання повітря в теплу пору року сонячним промінням, тому людина почуває себе добре, навіть якщо працює під ІЧ-обігрівачем повну зміну. До переваг інфрачервоного обладнання належать:

 • комфорт – обладнання працює безшумно, не пересушує повітря в приміщенні, підтримує постійну температуру, що дозволяє знизити ризик розвитку алергічних реакцій та простудних захворювань персоналу;
 • можливість організувати обігрів лише в робочій зоні, не витрачаючи енергію на опалення всього цеху;
 • ергономічність – ІЧ-обігрівачі розміщуються на стінах або кріпляться під стелею, не загромаджуючи корисну площу у виробничому приміщенні;
 • енергозбереження – витрати на опалення майже 70% нижчі у порівнянні зі звичайним централізованим теплопостачанням.

Ілюстрації цієї ситуації з візуалізацією на графіку потенціалу економії на висоті до 7 метрів подані нижче.

Энергосберігаючий потенціал

Опалення у виробничому приміщенні: порівняння варіантів

Обираючи тип теплозабезпечення для промислового об’єкту – заводу, великої лабораторії, – першим кроком обов’язково є теплотехнічний розрахунок. Навіть енергоефективне та економічне обладнання буде використовуватись нераціонально і не зможе підтримувати потрібні параметри в цеху, якщо неправильно врахувати тепловтрати, конструктивні особливості будівлі та необхідний нормативний температурний режим.

Тип Ціна обладнання, грн.1 Енерговикористання, кВт·год1 Час для прогрівання Площа, що опалюється, м² Вартість монтажу, грн.
Повітряна система 227 0002 277 1 година 1000 от 29 000
Водяне теплопостачання 248 0003 277 2–4 години 1000 от 29 0004
Інфрачервоне опалення 260 000 179 15–20 хвилин 1000 от 16 000

Примітка:

1 – Оцінка вартості та енергоспоживання приведена для цілодобового опалення приміщення площею 1000 м² при висоті стелі 10 м, температурі робочої зони +18 °C, погоді в холодний період року -10 °C.

2 – Ціна та потужність, яка споживається, в тому числі і додаткове обладнання, але без прокладання повітропроводу.

3 – Вартість обладнання наведена для будівництва нової споруди і монтажу опалювальної системи «з нуля».

4 – Ціна на монтаж не передбачає необхідності прокладати трубопровід до точки приєднання діючого магістрального теплопроводу, витрати на підключення, оформлення проектно-кошторисної документації.Доступні системи промислового ІЧ-опалення

Білюкс» для виробничих приміщень П4000

14699 ГРН
0.0059 BTC

Старша в модельному ряду виробничого довгохвильового обладнання. Основне призначення – опалення виробничих приміщень. Максимальна висота стелі – не більше 20 метрів.

Білюкс» для виробничих приміщень П3000

14599 ГРН
0.0058 BTC

Для виробничих приміщень з висотою стелі до 15 метрів максимально, обігрівачі П3000 можуть стати економною та екологічною системою опалення.

Білюкс для цехів П2000

10499 ГРН
0.0042 BTC

Коли висота стелі в приміщенні досягає 10 метрів, то обігріти його традиційним способом стає складно. Використовуючи промисловий обігрівач П2000, можна швидко створити комфортне тепло.

Білюкс для цеху П2400

10799 ГРН
0.0043 BTC

Коли висота стелі в приміщенні досягає 12 метрів, то обігріти його традиційними способами стає складно – знадобиться П2400. Встановлення виконується на стелі, арматурі освітлювальних систем або за допомогою підвішування на троси.